+90 (212) 543 45 07 info@arasokakistanbul.com

Broşür Tasarım

Broşür Tasarımı, Broşür ÖrnekleriBroşür Tasarımı, Broşür Örnekleri

Broşür Tasarımı Nedir?

Broşür tasarımı denilince eskiden aklımıza az sayfalı (genellikle, 2-4 sayfa), maksimum A4 kağıdı ebatlı (yine genellikle A4 ün yarısı, 1/3 ü ve ¼ ü gibi ebatlar da tercih edilir), mümkün olduğu kadar baskı maliyeti düşük (mümkünse siyah-beyaz, değilse de maksimum 3-4 renk) çalışmalar gelirdi.

El ilanı, kapı ilanı, fuarlar vb etkinliklerde stantlardaki broşürlüklere ve desk lere koyulmak üzere hazırlanırlardı çoğunlukla.Hedef kitleye direkt mesaj veren slogan ve tasarımlar tercih edilirdi, yaratıcı tasarıma fazlaca vakit ayırılmaz, biran önce baskıya hazırlanıp gönderimine odaklanılırdı.

Arasokak İstanbul Tasarım Ajansı olarak, broşür tasarımlarında yukarıdaki satırlarda size bahsettiğimiz moderniteyi uyguluyoruz. İşinde usta maket tasarımcılarımız da grafiksel ve metinsel özellikleriyle farklı olan bu ürünleri bambaşka bir görselliğe büründürebiliyor.

İletişim

Broşür Tasarım Örnekleri

Böyle olunca da hemen hemen tüm broşürler benzeş çıkıyordu. Ve bu tekdüze yapı içinde de en çok israf edilen ve çevre kirliliği yaratan (çöpe atma veya geri dönüşüm kutusuna atma kültürümüz pek olmadığı için genellikle verildiği veya görüldüğü andan çok kısa süre sonra bulunulan ortama atılan) tanıtım ürünleri olurlardı.

Broşür Tasarım Nasıl Yapılır?

Yanı sıra broşürlerin bir başka talihsizliği de, maliyetçe ucuz harcı alem (sıradan, herkesçe yapılabilecek normlarda) tanıtım ürünleri içinde yer almalarıydı.

Günümüzde tasarımsal boyutta broşürlerin yaşadığı en büyük devrim bize göre ebatsal sınırlamaların dışına çıkılması (A 4-5-6 gibi klasik ebatlar) ve yanı sıra geometrik sınırlamaların da (yatay veya dikey dikdörtgen veya kare olmasının) dışına çıkılması olmuştur.

Broşür Tasarımı Programı

Günümüzde asimetrik ve farklı geometrik çizgisellikte broşürlerle hemen her tanıtım alanında karşılaşabilir olduk. Bu broşürleri tasarlarken kullanacağın broşür tasarım programı özellikle vektörel tabanlı olmalıdır. Sadece bunlarla sınırlı değil tabi ki. Broşür tasarım programı ile tek yüz, ön-arka yüz,  tek kırım (ortadan ikiye katlamalı, total 4 sayfa), iki yada 3 kırım (3 ve 4 e katlamalı, yani 6 ve 8 sayfa olmaları) da artık sıradanlaştığı için akordeon sistemiyle içe doğru açılan, farklı açılma ve kapanma dizaynlarıyla üretilen, iç içe 10-12 kata kadar uzatılabilen yeni kesim broşürler daha çok ilgi görüyor artık.

Ve üçüncü yenilik ise tasarımlara gösterilen özen ve farkındalık yaratacak çalışmaların da yapılıyor olması oldu. Broşürü eline alan tüketicinin uzunca bir süre incelemesine ve ona zaman ayırmasına sebep olabilecek çizgisel, tasarımsal ve metinsel yaratıcılık devreye giriyor artık.

Görsellikte yaşanan bu değişim ile hem broşür tasarımları önemsizleştirilmekten kurtuldu hem de bu ürüne yönelik pazarlama departmanlarının bakış açısında değişimler oldu.

Bizimle İletişime Geçin


    Whatsapp